ابراهیم حامدی (ملقب به ابی)
متولد 29 خرداد ماه 1328 خورشیدی در خیابان فوزیه تهران كه خانواده مادری او اهل كرج هستندو پدر او خیاط بوده است و خود او خیلی دوست داشته كه خلبان شود ولی در سال 1348 و در سن بیست سالگیسر از وادی هنر درآورده است ابی در سال 1353 ازدواج كرده و حاصل این ازدواج سه فرزند دختر میباشد

اولین فرزند او خاتون متولد 1354 (وكیل) دومین فرزند او سایه متولد1355 (لیسانس كامپیوتر) و سومین عسل متولد 1357 (لیسانس موسیقی فیلم) است . از همسر اول (فیروزه)

ابی از همسر اول خود متاركه و چند سال بعد با مهشید(همسر دوم او) كه دارای یك فرزند پسر از ازدواج اول خودبنام فرشید است ازدواج كرد. مهشید مدیر بیشتر برنامه ریزی كارهای موسیقی و كنسرتهای ابی است . او اكنون به همراه مهشید در سوئد زندگی میكند.

او در نوجوانی در گروه كوچك سان بویز بعنوان نوازنده و خواننده جاز فعالیت نمود سپس در جوانی بهمراه شهرام و شهبال شبپره در گروه بلك كتز به خوانندگی به زبانهای مختلف دنیا پرداخت و زوج(ابی و شهرام )را بوجود آورد كه از جمله اجرای ترانه چلی پوم بود. ابی بعد از چهار سال از گروه بلك كتز جدا و به تنهایی با سبك و سیاق بینظیر

خود به خوانندگی ادامه داد.از اولین ترانه های ابی میتوان به "عطش" /"چراچرا"و"شب" اشاره كرد

ابی برای فیلمهای :عطش/هیاهو/كندو/ذبیح/قاصدك/بت شكن/گلهای كاغذی/شب زخمی/خاكستری/باغ بلور/برفرازآسمانها و بوی گندم ترانه اجرا كرده و همچنین در فیلم بوی گندم در زمینه بازیگری فعالیت نموده است.

او دو سال قبل از انقلاب برای بخاطر اجرای یكسری كنسرت در آمریكا از ایران خارج شد وسپس همانجا ماندگار شد

آلبوم ها:تپش/ نازی ناز كن/ شب زده/ كوه یخ/ خلیج/ با تو/ ستاره دنباله دار/ غریبه/ معلم بد/ اتل متل/ستاره های

سربی/عطرتو/تاج ترانه(به یاد گوگوش)/طلوع كن/شب نیلوفری /حسرت پرواز

وهمچنین سالانه تعداد بسیاری از ایرانیان از كنسرتهای باشكوه ابی استقبال میكنند . خود اوبارها گفته است كه باید به به هوش و گوش شنوندگان احترام گذاشت و دقت و وسواس بسیار را در كارها بكار برد. ابی با طرفداران خود بسیارخاكی و مردمیاست.

 

ادامه دارد.....